Schonen

ОНКОЛОГІЯ

priora forte для пацієнтів

Пацієнти з онкологічними захворюваннями, на жаль, часто страждають на недостатність харчування. Це відбувається внаслідок впливу на організм як самої пухлини, так і в результаті медикаментозного та хірургічного лікування раку.

Пацієнти, які отримують системну протипухлинну терапію, часто повідомляють про зміни смаку та запаху, що може негативно впливати на споживання їжі та якість життя, а неправильне харчування може збільшувати токсичність лікування. Порушення всмоктування їжі та моторики кишечника спричиняє зменшення маси тіла, а біль може призводити до відмови від їжі.

Потребу онкологічного пацієнта в спеціальному медичному харчуванні підвищують такі фактори:

хірургічне втручання великого об’єму та травматичності

хірургічне втручання великого об’єму та травматичності

зменшення маси тіла внаслідок втрати апетиту через побічну дію медикаментів

зменшення маси тіла внаслідок втрати апетиту через побічну дію медикаментів

променева терапія Пріора Нутрішн

променева терапія

низький індекс маси тіла

низький індекс маси тіла, особливо у пацієнтів похилого віку

підготовка до хірургічної операції або післяопераційний період

хірургічні втручання, внаслідок яких звичайний, фізіологічний, прийом їжі ускладнюється (операції на гортані, стравоході тощо)

Отже, харчування відіграє вирішальну роль у комплексному лікуванні раку. Згідно з рекомендаціями Європейської Асоціації клінічного харчування та метаболізму (ESPEN), з метою запобігання недостатності харчування, енергетична цінність добового раціону у онкологічних пацієнтів має бути  подібною до аналогічної у здорових людей, та становити від 25 до 30 ккал/кг/добу. Велике значення для організму онкохворого має також споживання білка понад 1 г/кг/добу та, якщо можливо, до 1,5 г/кг/добу. Застосування вітамінів і мінералів рекомендовано  у кількостях, що приблизно відповідають добовій фізіологічній потребі. Найбільш ефективним та швидким методом подолання наслідків нутритивної недостатності є застосування спеціального медичного харчування. Для забезпечення організму всіма необхідними поживними речовинами рекомендовано застосування Пріора Форте – гіперкалорійного медичного харчування з високим вмістом білка.

Роль окремих нутрієнтів при харчуванні хворих на онкологічну патологію

Нутрієнти або, іншими словами, поживні речовини бувають замінні та незамінні. Незамінні не виробляються в організмі, тому вони мають надходити ззовні. Якщо харчування незбалансоване, то розвиватиметься дефіцит цих речовин.

Недостатність харчування при онкологічних захворюваннях

Білки є важливим джерелом амінокислот, зокрема незамінних. Білки забезпечують організм матеріалом для синтезу м’язів, гормонів, гемоглобіну, вітамінів та ферментів.

 При недостатності споживання білка розвивається  втрата м’язової маси, що має наукову назву -саркопенія. Cаркопенія все частіше визнається поганим прогностичним фактором у лікуванні раку. Зростає кількість доказів того, що пацієнти з саркопенією мають вищий ризик розвитку негайних післяопераційних ускладнень та  потребують тривалого перебування у лікарні після операції. Також достеменно відомо що переносимість хіміопроменевої терапії у пацієнтів із саркопенією незадовільна через значну кількість побічних ефектів. Загалом, пацієнти з саркопенією з різними формами раку, мають нижчу виживаність порівняно з пацієнтами без саркопенії. *

Тому дуже важливо приділяти увагу достатньому вмісту білка у їжі. Рекомендоване споживання білка від 1 до 1,5 г/кг/день.

* Technical Innovations & Patient Support in Radiation Oncology 16 (2020) 50–57

Sarcopenia in cancer: Risking more than muscle loss.

Milan Anjanappa, Michael Corden, Andrew Green, Darren Roberts, Peter Hoskin, Alan McWilliam, and Ananya Choudhurya.

Жири не тільки є основним джерелом енергії, а й беруть участь у будуванні усіх тканин організму. Норма споживання жирів 1,3–1,4 г/кг/день. При цьому не менше 30%  жирів мають бути рослинного походження, бо вони містять поліненасичені жирні кислоти.

Одним з різновидів поліненасичених жирних кислот є омега-3 жирні кислоти. У рекомендаціях ESPEN особливу увагу приділяють наявності цих кислот у складі харчування онкологічних хворих. Омега-3 жирні кислоти сприяють покращенню апетиту та мають протизапальну дію. Згідно з рекомендаціями ESPEN, пацієнтам з мальнутрицією (недостатністю харчування) перед та після операційного втручання, в тому числі з приводу онкологічного захворювання, необхідне харчування, збагачене омега-3 жирними кислотами з метою покращення загоювальних процесів у тканинах.

Вуглеводи забезпечують більше половини потреби в енергії. Крім цього, вони беруть участь у метаболізмі білків та жирів. За добу на 1 кг ваги має припадати 5-8 г вуглеводів. Але надлишок вуглеводів може бути шкідливим, тому що вони можуть спричинити виснаження інсулярного апарату підшлункової залози і призвести до розвитку цукрового діабету.

Priora Nutrition

Значною перешкодою для підтримки задовільного нутритивного статусу у онкологічних пацієнтів стають ускладнення що можуть розвинутись внаслідок системної медикаментозної терапії. 

Пропонуємо покроково розібрати, чим ми можемо допомогти в кожному конкретному випадку:

Зв’язок нудоти і блювання з хіміотерапією досі до кінця не вивчений. Однак відомо, що цей метод лікування може спричинити вивільнення певних хімічних речовин, здатних спричиняти нудоту та блювання.

Приблизно 70% пацієнтів, що проходять курс хіміотерапії, відчувають нудоту. Симптоми варіюються від легкого розладу до сильної блювоти. Симптоми з’являються за 1-2 години після початку введення хіміотерапевтичних препаратів і можуть зберігатися протягом 2-3 діб. У цих випадках значно збільшується ризик розвитку нутритивної недостатності. Ефективність лікування може погіршуватися, що зумовлено зменшенням доз цитостатиків  та відтермінуванням чергового циклу лікування. У випадках розвитку нудоти та блювання рекомендовано:

  • Вживати їжу часто та невеликими порціями, ретельно пережовуючи
  • Вживати їжу та напої кімнатної температури або охолоджені
  • Не пити воду під час та одразу після вживання їжі
  • Приймати їжу в положенні сидячи
  • Уникати сторонніх запахів в приміщенні
  • Вживати спеціалізоване гіперкалорійне медичне харчування в формі сіппінгу. Наприклад: Пріора Форте

Розвиток діареї при хіміотерапії зумовлений токсичним впливом на слизові оболонки шлунково-кишкового тракту. Але все одно необхідно вживати поживні речовини в достатній кількості. У випадку наявності діареї рекомендовано:

  • Вживати продукти з низьким вмістом грубої клітковини (хліб, картопля, рис, макарони)
  • Нежирні сорти м’яса, рибу, фрукти або овочі тільки у вареному вигляді
  • Менеджмент вживання рідини: випивати за день не менше 2 літрів рідини. Вживати напої або воду кімнатної температури невеликими порціями
  • Виключити з раціону молоко, каву, солодкі соки
  • Вживати спеціалізоване медичне харчування Пріора Форте або спеціалізоване медичне харчування, що містить розчинні харчові волокна Пріора Фібре Плюс.

Стоматит є найбільш поширеним ускладненням, що розвивається внаслідок хіміотерапії. Проявляється він такими симптомами, як підвищення чутливості слизової оболонки ротової порожнини, гіперемія, можуть з’явитися виразки, що робить процес вживання їжі достатньо болісним. У випадку розвитку стоматиту рекомендовано:

  • Вживати їжу кімнатної температури
  • При приготуванні їжі доводити її до густого, кашоподібного стану
  • Використовувати соломинку при вживанні рідини
  • Використовувати сіппінгові форми спеціалізованого медичного харчування. Наприклад, спеціалізоване медичне харчування Пріора Форте
  • Спеціалізоване медичне харчування можна заморожувати у вигляді невеликих кубиків льоду, а потім розсмоктувати в роті

В основі механізму розвитку анорексії у онкологічних пацієнтів значну роль мають цитокіни, що виділяються пухлиною. Ці речовини діють, немов лептин (гормон, що відповідає за відчуття ситості), внаслідок чого пригнічується відчуття голоду та активність греліну (гормону, що відповідає за відчуття голоду). Через анорексію в онкологічних пацієнтів розвивається саркопенія – патологічний процес зменшення м’язової маси. Саркопенія в нормі розвивається у людей похилого віку, але при онкологічних захворюваннях цей процес значно прискорюється.  При втраті м’язової маси тіла збільшується токсичний вплив терапії, що може змусити зменшити дозування, відтермінувати або повністю відмінити лікування. Для забезпечення організму всіма необхідними нутрієнтами рекомендовано застосування Пріора Форте – гіперкалорійного ентерального харчування з високим вмістом білка. Пріора Форте можна використовувати і як додаткове харчування, і як єдине джерело харчування.

PRIORA Фібре Плюс 1000 ml

Зондова форма медичного харчування з високим вмістом розчинних волокон клітковини та помірним вмістом вуглеводів та білка. Нормалізує роботу органів ШКТ.

PRIORA Форте 330 ml

Питна (сіпінгова) форма медичного харчування з високим вмістом протеїну та високою енергетичною цінністю. Забезпечує пацієнта всіма необхідними поживними речовинами.

PRIORA Форте 200 ml

Питна (сіпінгова) форма медичного харчування з високим вмістом протеїну та високою енергетичною цінністю. Забезпечує пацієнта всіма необхідними поживними речовинами.